|
Mit tudunk az enzimekrl 2. oldal
Az enzimek nem csak zsrok, fehrjk s sznhidrtok lebontsban, az emsztsben vesznek rszt, hanem pt folyamatokban is, ennl fogva, az immunrendszer mkdsben is. Az emszt enzimek, a protezok, amelyek a fehrjk, az amilzok, amelyek a kemnyt, a lipzok, amelyek a zsr emsztshez szksgesek, de az immunrendszer is vdekez sejteket termel, a vdekez sejtek pedig vdekez enzimeket termelnek, a behatolk elpuszttsra.
Honnan jnnek az enzimek? Hogyan kszlnek? Mi kze a gneknek az enzimekhez?
Mind az enzimek, mind a sejtek krnyezete a sejtek genetikai felptsnek megfelelen jnnek ltre. A gnek olyan gyrhoz hasonlatosak, ahol ezer s ezer klnfle termk kszl. A futszalag akkor indul be, amikor a sejt ignyeinek megfelelen, jabb enzimeket rendel. rkletes enzimtermel kapacitsunktl fgg, hogy sejtjeink hnyfle enzimet kpesek termelni. Ennek ksznheten, a szablyoz gnek rzkelik a sejtkrnyezetet, aktivljk vagy beindtjk a szksges gneket, s funkcionlis produktumokat kldenek a sejt szolglatra, a sejtkrnyezetnek megfelelen.
Ahhoz, hogy a helyes tpllkozs megvalstsban tudjunk gondolkodni, t kell tekintennk az alaplelmiszerekhez val kapcsoldsainkat is.
Nzzk meg a cukrot:
A cukornak hrom f formja ltezik: a szacharz, a maltz, s a fruktz. Mirt fontos errl tudnunk brmit is. Az lelmiszerknt fogyasztott, finomtott cukrok gyorsan felszvdnak a szervezetben, s energiatermelshez troldnak. Ami a problmt okozhatja: tl nagy mennyisg cukor s cukorksztmnybl kszlt termk fogyasztsa oxignhinyhoz vezet, mg vgl a szervezet kptelen lesz lebontsukra. Ezek a cukrok beszennyezik a vrt s a nyirokfolyadkokat. A gombk s az lesztgombk jl lnek a tbblet cukron, ami ms, enzimekhez szksges, ltfontossg svnyi anyagok hinyhoz vezet. Ennek kvetkeztben a szervezetben brhol keletkezhet betegsg. Azok a gyerekek, akik tl sok dessget esznek, gyakran hiperaktvak, tlslyosak, kezelhetetlenek s gyakrabban betegszenek meg, mint msok. Mivel a sok cukortartalm termk elveszi az oxignt a szervezettl, az immunrendszer legyengl, s knnyebben tmadhatv vlik. Nzze meg azokat az idszakokat is, amikor az influenza- jrvny kialakul, mindig a tlzott cukorfogyasztssal jr idszakokra jellemz. A cukor erjedsi folyamata rontja az egszsgi llapotot, vgl enzim funkcivesztshez, anyagcsere funkcivesztshez, s immunvesztshez vezet, kedvez az lesztgombknak s a parazitknak.
Sejtjeink enzimtermel kapacitst a gnek diktljk: a genetikai szerkezetnkbe kdolt enzimeket a kivlasztott gnek trjk, hogy ltrehozzk a megfelel enzimet. Az enzimek a citoplazmban s a mitokondriumokban jnnek ltre, ahol az energiatermelshez szksges kmiai folyamatok zajlanak. A mitokondriumok olyan szerkezetek a sejten bell, melyek energit szabadtanak fel a cukorbl. Az rksg s a sejtkrnyezet hatrozza meg az enzimtermelsre kpes gnek fajtjt.
| |