| Kedves Olvas!
Szeretnm figyelmt felhvni a tej, s tejtermkek fogyasztst kvet rizikfaktorok tnyezire, klnsen a gyerekek tejjel val elltsra, gy az „Iskolatej” fogyasztsra!
Dr. Robert M. Kradjian, orvos
Ki ne hallotta volna nap, mint nap, hogy "a tej egszsges" vagy "tpanyagokban gazdag", "a gyermekek szmra fontos" stb... Sajnos az albbiak szerint pont az ellenkezje az igaz. Krem, fordtson egy kis idt erre a cikkre. Mindig az vltja ki a legnagyobb megdbbenst s ktelyt, amit nem a tbbsg hangoztat vagy csinl. Az albbi tnyek nagyon befekettik a tejet. Ha a fenti reklm- szvegek igazak volnnak a tejrl, akkor knny lenne igazolni a valdisgukat. Vegyk csak sorra ezeket a vizsglati eredmnyeket!
Ha a tej s tejtermkek valban egszsgesek, akkor minl rend-szeresebben fogyasztva bellk, az egszsg annl kicsattanbb kellene, hogy vljon. De a felmrsek hidegzuhanyknt hatnak s ennek az ellenkezjt mutatjk.
Dr. Robert M. Kradjian orvos a honlapjn kifejti hogy a szakirodalom pldul 1988 s 1993 kztt 2700 tanulmnyban foglalkozott a tejjel a "gygyszat" cmsz alatt. Ebbõl õ szemlyesen kzel 500-at vizsglt meg. Ezt rta:
"Hogyan foglalhatnm ssze ezeket a cikkeket? Mg a borzalmas minõstsnl is rosszabbak egy picivel. Elõszr is, egy szerzõ sem beszlt a tehntejrõl mint egy mellkhats nlkli kivl telrõl s mint 'teljes rtkû tel'-rõl, mint ahogy azt az ipar elhitette velnk. A kiadott riportok fõ fkuszban ezek voltak: blgrcs, blfertõzs, belsõ vrzs, vrszegnysg, allergis reakcik csecsemõknl s gyerekeknl, valamint fertõzsek mint pldul salmonella. Mg baljslatbb a szarvasmarha fehrvrûsg vrustl val flelem, vagy a BIV (bovine immunodeficency virus) nevû szarvasmarha AIDS-szerû virustl, valamint a gyermek cukorbetegsg elõidzsvel val kapcsolattl. A tejben levõ vrrel s fehr (genny) sejtekkel, valamint a benne levõ kmiai anyagok, permetek egsz sorval is foglalkoztak. Gyermekeknl ezek a problmk merltek fel: allergia, fl- s mandula fertõzs, gybavizels, az asztma slyosbodsa, blvrzs, grcsk, s 1-es tpus cukorbetegsg. A felnõtteknl a problmk inkbb a szvbntalmak s zleti gyullads, allergik, homlokreg gyullads, s a sokkal komolyabb fehrvrûsg, meg a lymphoma-ban s rkban val kzremûkdse."
Finnorszg vezet az egy fõre esõ tejfogyasztsban s ott a legnagyobb arny az inzulin fggõ cukorbetegek szma is. (forrs: New England Journal of Medicine - 1992. jlius 30.) Finn, olasz, amerikai, japn, knai tudsok kimutattk hogy a tehntejben levõ fehrjk a szervezetet antitestek kpzsre serkentik, amik a hasnylmirigy inzulin-termelõ bta sejtjeit tvedsbõl megtmadjk s leromboljk, mert azok nagyon hasonltanak bizonyos tej fehrjkre. Ezek a bta sejtek termelik az inzulint. Minl fiatalabb korban ri a testet ez a hats, annl maradandbb az elvltozs s annl nagyobb az eslye az 1-es tpus cukorbetegsg kialakulsnak azoknl, akik genetikailag gyengbbek.
Tejben sok a kalcium = erõs csontok?
Ez a tvhit a legerõsebb. Sajnos nem igaz! A tapasztalatok pontosan az ellenkezõjt mutatjk. Csak sszehasonltsul az emberi tejben van a legkevesebb fehrje s 4-szer kevesebb kalcium van, mint a tehntejben, azaz a csecsemknek csak ennyi kell. Az angliai dr. Hegsted kimutatsa szerint azokban az orszgokban messze nagyobb arny a csontritkulsos esetek szma ahol igen jelentõs a tejtermkek fogyasztsa.
Ha valaki ezt genetikai okokra fogva eltussoln, akkor az orszgokon belli, vagy ugyanazon npcsoportok ms-ms orszgbl szrmaz eredmnyei is ezt tmasztottk al (pl knai - hong kongi adatok stb).
2.
Egy 1994-es ausztrl felmrs szerint a tejtermkeket rendszeresen fogyaszt idõsek krben kb ktszer annyian szenvedtek medence csonttrst, mint akik nem fogyasztottak tejtermkeket. Egy mg jelentõsebb Harvard tanulmny 12 ven t 77'761 nõt vizsglt meg: azoknl akik napi 3-szor ittak tejet nagyobb arny volt a csontritkuls s tbb csonttrst is szenvedtek.
Az okok kettõs eredetûek. A tejben levõ kalcium a szervezet szmra egyrszt hasznosthatatlan krnyezetben van. Msrszt az llati eredetû felesleges fehrje-mennyisg megnveli a szervezet kalcium irnti szksglett hogy semlegestse a savas fehrjk lebontott rszeit, ezltal felemszti a csontokat. Egy leten t tart, tbbnyire llati eredetû fehrjre (pl. tejtermkek, hsok) plõ tpllkozs lassan 'felfalja' a csontokat. Ezzel szemben a nvnyi eredetû fehrjre ptõ tpllkozsnl jelentõsen erõsebb lesz a csontrendszer kemnysge. Azaz az elsõ s legfontosabb tkezsi lps: visszafogni vagy megszntetni az llati eredetû fehrjket tartalmaz telek fogyasztst, amik tbbek kztt a szvpanaszokat, magas vrnyomst okozhatnak s hozzjrulhatnak a rk keletkezshez is. Teht az a monds hogy a tej hasznos mint fehrje forrs, gy nem igaz. ppen emiatt (is) kros.
William B. Grant, Ph.D. az Alternative Medicine Review-ban kifejti, hogy a kis zsrtaltalm tej (ami mg gy is jelentõs mennyisgû fehrjt tartalmaz), is rtalmas, mert egyrszt a lecskkentett mretû molekulk knnyebben bejutnak a vrkeringsbe, msrszt pedig az ilyen tejnek negyon kevs a B vitamin tartalma. Minden ilyen fehrje lebontsnl, a B vitamin hinya miatt, hozzjrul a homocysteine felhalmozdshoz, ami a szvpanaszokhoz vezet.
Dr. Julian Whitaker orvos, aki a vilg egyik legolvasottabb egszsggyi hrrovatait ("Health & Healing") szerkeszti, ezt rta:
"...Ha azt akarod hogy erõs csontjaid legyenek, akkor ne igyl tejet... Az a kijelents hogy a tej egszsges szmodra, egy sszehordott badarsg. Mg a gymlcsk, zldsgek s a teljes õrlsû magok dokumentltan lecskkentik a szvroham, a magas vrnyoms s a rk eslyt, a szles krben hangoztatott tejtermkek egszsges hatsa legjobb esetben is erõsen megkrdõjelezhetõ. Valjban a tejtermkek egyrtelmûen sszefggsbe hozhatk a csontritkulssal, szvpanaszokkal, elhzssal, rkkal, allergikkal s a cukorbetegsggel. A tejtermkek mindennek mondhatk, csak egszsgesnek nem."
Vladk-termelõds, lgti nehzsgek, allergia, blgrcs
Dr. Norman W. Walker szerint nagyon knnyû felismerni a legnagyobb tejfogyasztkat: õk azok akik legtbbet szenvednek a megnvekedett nylkatermelõds miatt, pl. 'foly orr', sok krkogs, nehezebb lgzs.
A tej allergii bizonyos gyermekeknl jelentkeznek a leghevesebben: szinusz problmk, asztma slyosbodsa, hasmens, vas hiny (a tehntej sokkal kevesebb vasat tartalmaz mint az emberi tej) okozta vrszegnysg s erõs blvrzs, fradtsg, viselkeds-zavarok formjban. A hat ven aluliak krnikus fl fertõzsnek kb 40 %-t a tej allergii okozzk dr. Julian Whitaker orvos szerint.
Tdõrk, vastagbl-rk, petefszek-rk
A tej maga nem okoz rkot, de elõsegti, olyan krnyezet megjelenst a szervezetben, ami a rkos sejtek kialakulsnak kedvez. Yasuo Kagawa, japn biokmikus 1978.-ban egy tanulmnyban a kvetkezõ megdbbentõ adatokat kzlte:
Mg 1950 s 1975 kztt Japnban az egy fõre esõ tej s tejtermkek fogyasztsa 38%-al nõtt, addig a szvrohamok szma 35%-al nõtt, a mellrkos esetek szma 77%-al emelkedett, a vastagbl rk is 77%-al nõtt, a tdõrkos megbetegedsek szma pedig 300%-al nvekedett. Termszetesen minden nem rhat csak a tej szmljra, de az adatok valban megdbbentõek.
3.
1989. prilis 15.-n a Nemzetkzi Rk Magazin beszmolt a Roswell Parkban 569 tejfogyaszt s 569 kontrol egyn vizsglatrl. A tanulmny szerint ktszeres volt a tdõrk, 3,1-szeres volt a petefszek-rk, 2,49-szeres a prosztata-rk megjelensnek az eslye a tejfogyasztknl.
Norvgiban 1422 szemlyt vizsgltak 11 s fl ven t. Azok krben akik naponta 2 vagy tbb pohr tejet ittak 3,5 szeresen tbb volt a nyirokszervi rkos megbetegedsek szma, amit az okozhat hogy bizonyos llati fehrjk emsztsnl antign (ellenanyagkpzõ) fehrje-tredkek keresztl jutnak a blrendszer nylka-membrnjain.
A tejcukor (laktz) rzkenysg, allergia
Az emberi test 4-5 ves korig termel tejcukrot lebont enzimeket, majd erõsen besznteti az ilyen enzimek termelst. Ki az az peszû emlõs, aki mg ezutn is "szopni" akar? Az llatvilgban ez ismeretlen, csak az emberek fogyasztanak ksõbb is tejet, radsul egy ms fajt. A stt, vagy fekete bõrû emberek rendkvl tlrzkenyek a tejcukorra. Legkevsb a fehrbõrûek rzkenyek, persze egynenknt klnbzõen. Feltevsek szerint az emberisg kb fele tlrzkeny a tejcukorra, akiknl ez hasmenst, erõs gztermelst, hasi grcsket vlthat ki.
Baktriumok Ezek egsz garmadja, veszlyesebbnl veszlyesebb fajti kerlhetnek, vagy szaporod-hatnak el a tejben.
Csak nhny a legtbb bajt okozk kzl: salmonella, E. coli, staphylococcus, TBC, BLV ("bovine leukemia virus") a szarvasmarha fehrvrûsg vrusa (ez az amerikai tehenek 3/4-ben benne van), a sejtfal nlkli paraTB (vagy msnven MAP "Mycobacterium avium subspecies paratuberculosis") vrus, ami a legjabb tanulmnyok szerint a "gygythatatlan" (emberi) Crohn-kr okozja (az USA-ban tmegesen fertõz), stb.
A kt leghrhedtebb tehnbetegsg a BIV ("bovine immunodeficiency virus") ez a "gygythatatlan tehn AIDS", meg a BSE ("bovine spongiform encephalopathy"), ezek terjedst mig is vizsgljk. Ez utbbi vrus okozta a "kerge-krt".
Az egyetlen dolog ami a vrusok s az ember kztt van az a pasztrizci (15 msodpercig 72 C) . Sajnos ez nem nyjt tkletes vdelmet. India az egyetlen nagy tejfogyaszt orszg, ahol a Crohn-kr ismeretlen, mert õk forraljk a tejet. De az albb emltett IGF-I-re a forrals sem jelent teljes vdelmet. Angliban a boltok polcairl vett tejek akr 25%-ban is talltak paraTB vrust szezontl fggõen, Irorszgban 19%-ban. Azaz a pasztrizci bizonythatan nem ad kellõ vdelmet!
A tudsokat rendkvl megdbbentette egy kanadai, majd egy orosz riport, akik elõszr mutattk ki az emberi testben a BIV (a "szarvasmarha AIDS") ellen formldott antitestecskket. (A kutatk szmos fertõzõ betegsg jelenltt gy tudjk csak kimutatni, hogy a szervezet bizonyos antitesteket hozott ltre ellenk, teht jelen vannak mr.) Elkpesztõ mg rgondolni is, hogy ez a vrus mr lekzdtte a fajok kztti lpcsõt.
Mellrk, prosztata-rk
Ha eddig a tej mg nem lett volna elg rossz, Monsanto, a kmiai mammutcg s az amerikai lelmiszer s Gygyszerellenõrzõ Hivatal mg inkbb azz tette, mert ez utbbi engedlyezte a szintetikus rBST ("recombinant bovine somatotropin", ami msnven az rBGH, "recombinant bovine growth hormone") nevû genetikailag ltrehozott tehn hormont, ami kb 10-25%-al megnveli a tej termelõdst. Az ezzel kezelt tehenek teje 2 - 10 szeresen tbb IGF-I hormont ("insulin-like growth factor-I") is tartalmaz. Ez a nvekedsi hormon a sors szeszlybõl teljesen megegyezik az emberivel. Az IGF-I ugyan nem okoz rkot, de mint nemkvnatos adalkanyag kimutathatan elõsegti a rkos daganatok nvekedst.
4.
A legjabb kutatsi eredmnyek szerint a legnagyobb IGF-I koncentrcival rendelkezõ nõknl 7-szeresen megnvekszik a mellrk eslye, a frfiaknl meg 4-szeresen a prosztata-rk eslye, tovbb megnvekszik a vastagbl-rk eslye is mert az IGF-I egy rsze kpes behatolni a blbe, ugyanis a tej kazein jelenlte meggtolja a teljes emszthetõsgket. A baj nem jr egyedl, a tehenek egszsge szintn megviseli a kapott szintetikus hormonokat, tõgy-fertõzst okozva. A gazdk knytelenek antibiotikumokat adni a jszgoknak, ami szintn belekerl a tejbe.
Robert Cohen a knyvben neveket emltve, dokumentumokkal is igazolja, hogy Monsanto milyen mrtkben hamistott meg mrsi eredmnyeket az rBGH egszsgre kifejtett hatsairl, flrevezetve szmos tudst s a nyilvnossgot.
Kt FOX tvs riporter (Steve Wilson, Jane Akre) nyltsga miatt elvesztette llst Floridban, mert Monsanto nyomsra a FOX tv menesztette llsaikbl. A riporterek a szarvasmarha nvekedsi hormon stt oldalt terveztk bemutatni. E kt riporter pert indtott a tvlloms ellen s meg is nyertk azt 2000. augusztus 18.-n. Egy v mlva Goldman Krnyezetvdelmi djat is nyertek azrt az erõfesztskrt, amit az rBGH egszsgre val hatsainak nyilvnossgra trsban fejtettek ki.
Vgsz: Rod Chiodini foglalta ssze mindezt frappnsan: "Amit szre kell, hogy vegynk az az a tny, hogy a gygyszatban sok politika van. Nem azon mlik valami is hogy tudod-e azt igazolni, hanem hogy a gygyszati szakma el akarja-e azt fogadni, vagy sem."
A tej mentsgre taln csak azt lehet mondani hogy a kazein kivonatbl erõs ragasztt lehet kszteni.* A tehntejjel nem rdemes hazrdrozni, minden kis mennyisge rtalmas. Egy biztos, ezzel az informcival felfegyverkezve sajt magunk dnthetjk el, hogy ki akarjuk-e tenni magunkat ennek a sorozat veszlynek, vagy sem. n mr dntttem, most nn van a sor.
* E sorok rsa ta rtesltem egy msik hasznos, tejbõl is kivonhat szrmazkrl, aminek a neve: laktoferrin. Br a laktoferrines kutatsok igen bztatak, de a tejfogyaszts riziki tlsgosan nagyok a benne levõ hasznos laktoferrinhez kpest, s ez utbbit inkbb kivonat formjban javaslom fogyasztsra, amit csak kis hõkezelssel, fagyaszts nlkl lltottak elõ, serkentõszerek-, antibiotikumok nlkl s legelõn nevelt tehenek szcstejbõl kivonva, mert a tehntejben csak nagyon kis mennyisg van.
| |